Ako vybrať iontový nápoj?

Absolvujete pravidelne intenzívny fyzický tréning? Potom to určite myslíte vážne aj so športovou výživou. Pokiaľ premýšľate o tom, že začnete dopĺňať energiu iónovými nápojmi, pripravili sme si pre vás prehľad všetkých druhov, ktoré sú u nás na zohnanie. Zároveň vám pomôžeme vybrať ten najvhodnejší priamo pre vás.

Iontové nápoje konzumujeme zásadne až po tréningu.

Hustota

V tomto prípade je reč o osmolarite, množstvo osmoticky aktívnych látok v rozpúšťadle. Práve tá nám udáva množstvo týchto látok v nápoji v porovnaní s ich obsahom v krvnej plazme.

Osmolalita vyjadruje počet rozpustených častíc v 1 kilograme tekutiny, v ktorej je iónový nápoj rozpustený. Osmolarita udáva počet rozpustených častíc priamo v 1 litri vody. Ich hodnoty sú vždy totožné.

Izotonické nápoje

Izotonické nápoje majú úplne totožnú hustotu ako krvná plazma. Akonáhle nápoj vypijete, dodáte svojmu organizmu obrovské množstvo iónov. Tie sa však do organizmu vstrebávajú veľmi pomaly. Odborníkmi je odporúčané tieto iónové nápoje konzumovať najmä po krátkom fyzickom tréningu, ktorý netrvá dlhšie ako jednu hodinu. Pri takom výkone nedochádza k tak veľkým stratám tekutín, ale naopak strácame veľa draslíka, sodíka a horčíka. A izotonický nápoj nám tieto látky zase dodá.

Hypotonické nápoje

Na rozdiel od plazmy majú menšiu osmolaritu. Hypotonické nápoje tvoria najmä voda, ktorá zabraňuje dehydratácii organizmu. Oceníte ich pri dlhom aeróbnom športovaní, ako je napríklad beh, lyžovanie, cyklistika a ďalšie. U týchto športov sa nadmerne potíme a vylučujeme tak veľa vody, preto potrebujeme práve hypotonický nápoj, ktorý nás rýchlo hydratuje. Ióny sa do krvi dostanú oveľa rýchlejšie ako v prípade izotonického nápoja.

Hypertonické nápoje

Na slovenskom trhu tento typ nápojov príliš dostupný nie je. Osmolarita týchto nápojov je omnoho vyššia než hustota krvnej plazmy. Zároveň dochádza k prenikaniu tekutiny v bunke do okolitého prostredia a to znamená jediné – dochádza k obrovskej strate tekutín. Preto pitím hypertonických nápojov strácate tekutiny a vaše telo sa dehydruje. Tieto nápoje sú preto určené iba na špeciálnu liečbu.

Väčšina iónových nápojov sa skladá zo sacharidov, minerálnych látok, ako sú sodík alebo draslík, a taktiež z ďalších aktívnych zložiek, ktorými sú karnitín či glutamín.

Obsah energie

Hlavným účelom energetických nápojov je doplnenie energie, zatiaľ čo rehydratačné nápoje majú zabraňovať dehydratácii.

Rehydratačné

Rehyderatačné nápoje nám pomáhajú dopĺňať vypotené tekutiny a zároveň doplniť ióny, ktoré sme pri fyzickej záťaži stratili. Spravidla obsahujú 8 % sacharidov.

Energetické

Energetické nápoje nám dodávajú stratenú energiu. Obsahujú nad 10 % sacharidov a sú doplnené aj ďalšími látkami, ktoré podporujú správne fungovanie nervovej sústavy, a tiež taurinom, kofeínom či karnitínom.

Takzvané ionťáky vám zvyšujú fyzickú výkonnosť.

Forma

Názov iónový nápoj evokuje, že ide o tekutinu. Ale nie vždy to tak je. Predáva sa taktiež vo forme prášku, tabliet alebo v tekutej alebo instantnej verzii. Každý športovec má rád iný iónový nápoj a záleží na vás, čo si vyberiete vy. Preto odporúčame najprv vyskúšať všetky druhy a potom sa rozhodnúť, či si vyberiete iónový nápoj v prášku alebo snáď v tabletách.

Príchuť

Ktorá sa stane tou vašou najobľúbenejšou? Medzi tie najžiadanejšie patrí príchuť pomaranča a citrónu, ale aj grep, malina alebo lesné plody.

Dávkovanie

Iónový nápoj väčšinou užívame až po fyzickej záťaži. Nie je potrebné ho konzumovať v priebehu obvyklého tréningu v posilňovni ani pri ďalšej fyzickej činnosti, ktorá netrvá dlhšie ako hodinu či dve. Rovnako obvykle platí, že ho nekonzumujeme ani pred bežnou fyzickou aktivitou. A ak držíte redukčnú diétu, mali by ste sa mu vyhnúť úplne, pretože takýto nápoj predstavuje veľký energetický príjem navyše.

Iónový nápoj si môžete vyrobiť aj v pohodlí svojho domova.

Ďalšie doplnky stravy

Ak sa nachádzate vo fáze budovania svalovej hmoty, určite oceníte aj ďalšie doplnky stravy, ktoré vám s rastom svalov pomôžu.

  • Sacharidy a gainery - dopĺňajú energiu počas náročnej fyzickej aktivity a pomáhajú nám budovať svalovú hmotu
  • Proteíny - s ich konzumáciou nám svalová hmota narastá oveľa rýchlejšie
  • Anabolizéry a NO doplnky - plnia podobnú funkciu ako sacharidy a gainery

Radi by ste pár kilogramov zhodili? Potom sa vám budú hodiť spaľovače tukov, vďaka ktorým bude redukčná diéta jednoduchšia. Zaisťujú rýchlejšie spaľovanie tukov.

Ešte nikdy ste iónový nápoj neochutnali a chystáte sa ho užiť prvýkrát pred vytrvalostnými pretekmi alebo pred inou extrémnou fyzickou záťažou? Potom si najskôr vyskúšajte aktivitu s iónovým nápojom nanečisto. Nikdy neviete, čo s vami iónový nápoj urobí.

Najčastejšie otázky

Môže ma iónový nápoj nejako ohroziť na zdraví?

Nie. Ale pokiaľ držíte redukčnú diétu, iónový nápoj by ste užívať nemali, pretože vám dodáva vysoký obsah jednoduchých sacharidov.

Pomôže mi ionťák zvýšiť výkonnosť?

Zvýšenie výkonnosti dosiahnete kombináciou aeróbneho a anaeróbneho tréningu. A pri aeróbnom tréningu spaľujete predovšetkým tuky, preto si iónový nápoj pokojne môžete dopriať. Navyše vám po intenzívnom kardio cvičení dodá stratenú energiu. To isté platí pri silovom športe, keď potrebujete okamžitý energetický zdroj, aby vám neklesala výkonnosť. To znamená, že ju vám takýto nápoj môže pomôcť zvýšiť.